Kumsalı, limanları ve sert rüzgarıyla ünlü İzmir'in incisi Alaçatı, masmavi deniziyle rüzgar sörfü tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Rumlar zamanında bağları ve şaraplarıyla tanınan Alaçatı'da Ege mutfağının tüm lezzetleri bir arada.

Parke taşlı dar sokaklarında bol oksijenli havasını içinize çekerek dolaşırken 1850'li yıllara kadar uzanırsınız. 

Yel değirmenleri, tarihi taş evleri,plajları, sanat galerileriyle ve güler yüzlü halkıyla Alaçatı'da tarih, doğa ve eğlence bir arada yaşanır. 

İzmir ilinin, Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesi Çeşme yarımadasının ''ince belinde'' rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye cirit attığı koridorun merkezinde yer alır. Yazın hakim rüzgar olan poyraz Alaçatı'ya nefes aldırır. Kışın ise daha çok esen lodos beldede ılık bir iklim oluşturur. Alaçatı'da rüzgarlı gün sayısı Türkiye ortalamasının (yılın 330 günü) çok üzerindedir. Bu da beldeyi  dünyanın en önemli rüzgar sörfü merkezlerinden biri yapmıştır.Sörf merkezi V biçiminde berrak suyu olan bir koydadır. Deniz suyu oldukça sığdır ve rüzgar genellikle kuzeyden esmektedir. Alaçatı'nın en güzel özelliği, rüzgarın soldan yani meltem olarak esmesi ve şiddetli rüzgarda dahi düzenli dalgaların oluşmasıdır. Akıntının da rüzgar ile aynı yönde olması sörf yapanlara kolaylık sağlamaktadır. 

Denizden 3 km içeride yer alan Alaçatı'nın kuzeyinde kumsalıyla ünlü Ilıca, güneyinde sörf merkezleri, Alaçatı limanı ve plajları,  batısında da Pırlanta ve Altınkum sahilleri yer alır. 3 - 15 km mesafede, gençler için müziği ve eğlencesi bol olan ''beach club''lardan , sukunet arayanlar için bakir plajlara kadar bir çok  seçenekler  var.

Alaçatı'da cumartesi kurulan köy pazarı da beldeyi ayrıca şenlendirir. Yarımadanın her köşesinden insanlar alışverişe gelir. Bu pazarda sohbetine doyamayacağınız güleryüzlü insanlar bahçelerinde yetiştirdikleri meyve, sebze ve otları tezgahlarında satarlar.

Alaçatı sokaklarında size süpriz olacak dükkanlarla karşılaşacak, bu kadar çok özel üründen etkileneceksiniz. Önemli sanatçılara ait resimler, heykeller, özgün takılar, çok özel keten kolleksiyonlar, yöreye ait zeytin ve zeytinyağı, özel seramik üretimler bu dükkanlarda keşfetmenizi bekleyen ürünlerden bazıları. Bir demet mis gibi lavanta, adaçayı, bir teneke içinde begonvil buraya özgü hatıralar bırakacak sizde.